W popularnym filmiku polska tiktokerka (TikTok to używana głównie przez młode osoby mobilna aplikacja do tworzenia i publikowania krótkich materiałów wideo) stwierdza, że podczas wizyty w klubie wiązka z laserowego projektora spowodowała poważny uraz jej oka. Czy to możliwe? Czy wizyta w klubie lub na koncercie może skończyć się utratą wzroku? Sprawę skomentował autorytet okulistyczny.
W filmiku, który wyświetlono już ponad 70 tys. razy, tiktokerka just.asia96 opowiada, że wybrała się do klubu na koncert, który zaaranżowano z użyciem pokazu laserowego. W pewnym momencie poczuła ukłucie w oku i zaczęła tracić w nim wzrok; według niej uraz spowodowała „zagubiona” wiązka z laserowego projektora. Podczas konsultacji okulistycznej okazało się, że tiktokerka doznała wewnętrznego wylewu do gałki ocznej, a rokowania co do przywrócenia wzroku w zranionym oku są niepewne. Sprawę skomentował prof. dr n. med. Jerzy Szaflik, szef Centrum Mikrochirurgii Oka Laser w Warszawie:
Faktycznie, niektóre projektory laserowe, na przykład stosowane w klubach nocnych, mogą uszkodzić wzrok. O takim niebezpieczeństwie ostrzegały już różne instytucje, np. amerykańska FDA (Agencja Żywności i Leków), która podnosiła, że wybrane modele o wysokiej mocy (lub po prostu lasery nieprawidłowo użyte) mogą spowodować uszkodzenie oczu bądź poparzenia skóry.
Odnosząc się do opisanego przypadku – najprawdopodobniej doszło do poparzenia siatkówki oka. Znajdują się na niej receptory odbierające bodźce świetlne. Ich największe zagęszczenie występuje w części centralnej, tzw. plamce żółtej, kluczowej dla prawidłowego, ostrego widzenia, postrzegania kolorów, detali. Trudno bez szczegółowych badań mówić o rokowaniach dotyczących zachowania wzroku, ale siatkówka jest strukturą, która co do zasady nie ulega regeneracji. W opisywanym przypadku można jednak liczyć na poprawę widzenia po wyleczeniu krwotoku wewnętrznego.
Chcę podkreślić, że ryzyko odniesienia tego typu obrażeń podczas wizyty w klubie czy na koncercie jest bardzo niewielkie, ale – jak widać – nie można go w zupełności wykluczyć. Nie sposób też go samodzielnie wyeliminować, bawiąc się na wydarzeniu, gdzie używane są laserowe projektory. Zadbanie o bezpieczeństwo naszego wzroku jest tu bowiem rolą organizatora eventu, który powinien używać jedynie atestowanych urządzeń i to w sposób, który nie dopuści, by wiązki lasera kierowane były na ludzi. Sami również powinniśmy zwrócić uwagę, by pod żadnym pozorem nie narażać oczu na bezpośrednią ekspozycję na wiązkę lasera. Pewną wskazówką do zachowania szczególnej ostrożności może być też kolor stosowanych świateł – wiązki zielone i niebieskie są najbardziej niebezpieczne.