Jakie objawy powinny zaniepokoić bliskich osoby 65+ na tyle, by jak najszybciej udać się do okulisty?
Odpowiada prof. Jerzy Szaflik, szef Centrum Mikrochirurgii Oka Laser w Warszawie
Na wstępie trzeba podkreślić, że każdy, nawet niewielki dyskomfort związany z widzeniem powinien być impulsem do zasięgnięcia porady okulistycznej. Choroby oczu mają bowiem to do siebie, że ich pierwsze objawy bywają bardzo subtelne i niecharakterystyczne. Jednocześnie, wczesne wykrycie często warunkuje tu powodzenie leczenia. Dotyczy to na przykład jaskry, która nieodwracalnie niszczy wzrok, a w początkowej fazie rozwija się niemal bezobjawowo. Z tego właśnie powodu osoby po 65. roku życia powinny raz do roku kontrolnie odwiedzić okulistę, nawet jeśli nie odnotowują u siebie żadnych niepokojących objawów. Pozwoli to na odpowiednio wczesne wykrycie chorób okulistycznych (także tych pozostających jeszcze w fazie bezobjawowej czy skąpoobjawowej) oraz wdrożenie leczenia, a więc uniknięcie ich poważnych konsekwencji w przyszłości.
Jako że większość poważnych chorób oczu związana jest z wiekiem, u osób po 65. roku życia wydatnie rośnie ryzyko zachorowania na przykład na zaćmę, jaskrę, czy AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem). Jak już wspomniałem, często choroby te charakteryzuje powolny rozwój, więc u osób w tym wieku zaleca się regularne badania profilaktyczne zamiast oczekiwania na alarmujące symptomy oczne. Ich pojawienie się będzie bowiem oznaką, iż choroba weszła w stadium zaawansowane.
Wśród szerokiej grupy objawów, które powinny skłonić do natychmiastowego zabrania osoby 65+ do okulisty (poza badaniami kontrolnymi), można wymienić na przykład: silny ból oka i głowy wraz z twardością gałki ocznej, jej zaczerwienieniem, łzawienie, pieczenie, widzenie aureoli wokół źródeł światła (sugeruje ostry atak jaskry), nieruchome mroczki przed oczami (które mogą świadczyć o wylewie krwi do ciała szklistego oka, spowodowanym uszkodzeniem siatkówki), nagłe pogorszenie ostrości widzenia z ubytkiem w obwodowym polu widzenia (np. odwarstwienia się siatkówki), czy pojawienie się szarej lub ciemnej plamy w centrum pola widzenia (wysiękowa postać AMD). Także mechaniczny uraz oka powinien być przyczynkiem do niezwłocznej konsultacji okulistycznej.